RELAX

Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž

Kedy: streda a piatok 

Cenník:

30 min  17€
45 min  25€
60 min  30€
90 min  45€

Masérka: Mgr. Veronika Drestová

Tel. : 0910 910 211

alebo telefonicky na číslo: 0910181879

shutterstock-392008135

O Manuálnej lymfodrenáži

Manuálna lymfodrenáž je druh veľmi jemnej masáže, ktorá je vhodná pri vzniku lymfatických edémov. Pri narušení lymfatického systému dochádza k hromadeniu telesných tekutín v končatinách. Toto narušenie môže byť dočasné (po úrazoch, po operáciách zlomenín) – vtedy je lymfodrenáž veľmi účinnou terapiou, pretože sa postupne znova obnoví cirkulácia lymfy (miazgy, telesných tekutín) v postihnutej končatine. Už po prvej terapii sa opuch viditeľne zmenší a klient cíti úľavu. Počet terapií je individuálny, závisí od závažnosti narušenia lymfatického systému. Narušenie lymfatického systému býva často trvalého charakteru (napr. po vyoperovaní lymfatických uzlín kvoli nádorovému ochoreniu), v takom prípade sa s tým treba naučiť žiť.

Predtým než sa rozhodnete pre manuálnu lymfodrenáž potrebujete súhlas od vášho lekára, aby ste sa uistili, či je táto terapia pre vás vhodná. Ak máte lymfedém, poradťe sa so svojim lekárom o ďalších zdravotníckych pomôckach, ako napríklad strednoťažné obväzy, kompresné pančuchy – tie čiastočne zabránia, aby sa vám počas dňa hromadila lymfa v končatinách.

Pri lymfedéme je dôležitý aj pohyb, ale s mierou – vhodné sú prechádzky, vykladanie končatín a poloha v ľahu. Vyhnite sa dlhému státiu na jednom mieste, dlhému sedeniu a prílišnému namáhaniu pri športe.

Dôležité je aj správne dýchať, naučte sa dýchať hlbšie do brucha – dýchanie bránicou. Bránica je svalová blana, ktorá oddeľuje orgány v dutine hrudníka od orgánov brušnej dutiny. V brušnej dutine je množstvo lymfatických uzlín, ktoré sa správnym dýchaním aktivujú, čím sa podporí cirkulácia krvi a telesných tekutín. Zároveň tým podporíte aj peristaltiku čriev, čím sa podporí vylučovací proces.

Lymfatický systém úzko súvisí so slezinou. Slezina (spolu zo žalúdkom) z pohľadu tradičnej čínskej medicíny sú veľmi dôležité orgány podieľajúce sa na metabolizme vody i potravy v ľudskom tele – ak ich podporíme vhodnou stravou, podporíme tým aj fungovanie lymfatického systému a metabolizmus telesných tekutín. Najľahšie podporíte slezinu a žalúdok teplou stravou (na raňajky varené obilninové kaše alebo polievky medzi 07:00 – 09:00 hod.), jedlo v pravideľných intervaloch, v pravideľných množstvách, obmedzte sladké a surové potraviny a studené mliečne výrobky z chladničky. Pite čistú vodu, bylinkové čaje, obmedzte sladené a ľadové nápoje.

Kontraindikácie lymfodrenáže:

- problémy s močením
- zlyhávanie srdca
- akútna bakteriálna infekcia (erysipel – ruža)
- akútna flebotrombóza (trombóza žíl)
- lymfodrenáž brucha v tehotenstve
- tyreotoxikóza
- rakovina (prebiehajúca)